FILMEZZUNK.HU
Meghalt Harkányi Endre, a legendás magyar szinkronhang

Meghalt Harkányi Endre, a legendás magyar szinkronhang

470

Meghalt Harkányi Endre, a legendás magyar szinkronhang

Kilencvenéves korában elhunyt Harkányi Endre Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki generációk számára vált felejthetetlenné jellegzetes hangjával. A művész, aki a Mézga család Gézájaként és a Vízipók-csodapók Keresztespókjaként lopta be magát a magyar közönség szívébe, év elején került kórházba egy otthoni baleset következtében. Bár a combnyaktörése után optimistán nyilatkozott a felépüléséről, és dicsérte a kórházi körülményeket, végül nem tudott felépülni sérüléséből.

Harkányi Endre életútja a magyar történelem viharos időszakát is tükrözi. Budapesten született, és már fiatalon meg kellett tapasztalnia a holokauszt borzalmait, amikor szüleit elvesztette a vészkorszakban. Művészi pályafutása azonban korán kezdődött: tizenhárom évesen szerepelt a legendás Valahol Európában című filmben, majd a színművészeti főiskola elvégzése után számos neves színházban játszott, többek között a Vígszínházban és a József Attila Színházban. Színpadi szerepeiben főként karakteres kisembereket, komikus figurákat formált meg nagy sikerrel.

A színművész azonban szinkronhangként vált igazán ismertté és szeretetté. Louis de Funès és Danny de Vito magyar hangjaként, valamint számos rajzfilm- és mesefigura megszólaltatójaként írta be magát a magyar szinkron történetébe. Különösen emlékezetes munkája volt a Mézga család Gézájának megformálása, ahol a hangfelvétel olyan jól sikerült, hogy a karaktert később az ő személyiségéhez igazítva rajzolták meg. A Futrinka utca és a Vacka Rádió szereplőinek hangjával pedig a legfiatalabb generációk számára is maradandó élményt nyújtott. Pályafutása során mintegy 150 színházi produkcióban és 70 film- illetve televíziós alkotásban szerepelt, ezzel is bizonyítva kivételes sokoldalúságát és tehetségét.

Louis de Funés fiatalkori fotója – Elképesztően jóképű volt a francia színészlegenda

(Via Mandiner.hu)


Article Tags: · · ·