10+ jelmez, amely tökéletesen beleillik a film történelmi korszakába
A filmvilág történetében számos olyan filmet találhatunk, amely nem valamilyen absztrakt időszakban, hanem egy történelmi korszakban játszódik. Az ilyen filmek gyakran kihívást jelentenek alkotóik számára, mert fontos, hogy történelmileg pontosak legyenek, különösen a jelmezeket illetően. Ha a szereplők ruházatán apró hibák vannak, a nézők nem tudják teljesen beleélni magukat az akkori légkörbe, és valószínűleg negatív visszajelzéseket hagynak a film megtekintése után. Következő cikkünkben összeállítottunk egy listát olyan filmekről, amelyek jelmezei nemcsak látványosak, de történelmileg is a lehető legpontosabbak.
Emma (2020)
Az Oscar-díjas jelmeztervező, Alexandra Byrne gondosan tanulmányozta az archívumokat, a vintage mintákat és a reneszánsz kor textíliáit, hogy megértse, milyen színek, szövetek és ruhadarabok voltak népszerűek az 1800-as években.
Sokan tévesen azt feltételezik, hogy az emberek ilyenkor komor és fakó ruhákat viseltek. De annak az időszaknak a gazdag rétegei mindent megtettek, hogy ruháikkal megmutassák jó ízlésüket és állapotukat. A gazdag szöveteket és az élénk színeket részesítették előnyben. Ezért Byrne úgy döntött, hogy lerombolja ezt a széles körben elterjedt sztereotípiát, és élénk színpalettát mutatott be jelmezekben, a gyengéd rózsaszíntől az élénk okker színig.
Byrne inspirációt talált a múzeumi kiállításokban is. Például az a halvány rózsaszínű ruhadarab, amelyet Emma viselt, valójában annak a megjelenésnek a része volt, amelyet a régens korszak divatosai szerettek. Emellett az 1790-es években csak a férfiak viselték ezt a rövid blézert, de később ez is gyorsan elterjedt a női körökben is. Ez a ruhadarab kicsit feldobta a lányok a unalmas fehér ruháit, amelyek rendkívül népszerűek voltak a XIX. század első negyedében.
Emma és más női karakterek többször megjelentek az úgynevezett chemisette ingben, amely vékony blúz volt, nyakán sok sallanggal. Napközben a lányok a ruhájukon viselték, hogy takarja a nyak és a dekoltázs részt.
Ez a légies ruha egy újabb példa arra, hogy a jelmezek mennyire részletesek voltak. A film egyik társasági eseményén Emma az 1810-es évekbeli fényes selyemruha pontos másolatában ragyog. A tervezők csapata mindent megtett annak érdekében, hogy megismételje a ruha alját és felső részét díszítő bonyolult díszt.
Kisasszonyok (2019)
2020-ban a film Oscar-díjat nyert a Legjobb jelmeztervezés kategóriában. És míg Jacqueline Durran hagyta, hogy néhány történelmi pontatlanság előforduljon, voltak jelenetek jelmezekkel, amelyek szinte túl tökéletesen tükrözték ezt a korszakot.
Például eleinte úgy tűnhet, hogy Meg élénkzöld sála helytelennek tűnik, mert a lány nem engedhetett volna meg magának ilyen drága, élénk színű darabokat. De valójában az 1850-es években ipari méretekben elkezdtek szintetikus festékeket gyártani. És az olyan színek, mint a királykék, az élénklila és a zöld, mint amit Meg visel, egyszerű emberek számára is elérhetővé vált.
Titanic (1997)
Deborah Lynn Scott volt ennek a népszerű filmnek a jelmez tervezője, és tökéletes munkájáért Oscar-díjat kapott. A rendező arra kérte, hogy pontosan és a legapróbb részletekkel is közvetítse a korszakot, mert a cselekmény egy híres történelmi eseményen alapult. A jelmeztervező tanulmányozta az időt és sok könyvet olvasott az illemtanról annak érdekében, hogy megértse, milyen ruhákkal jelennek meg az elit társadalom képviselői a nyilvánosság előtt.
Így amikor először látjuk Rose-t a képernyőn, ebéd utáni csíkos jelmezben jelenik meg, ami szinte pontos mása az 1912-es év francia divatmagazinjaiban látható ruháknak. Ez a fajta ruha tökéletes választás volt egy nő számára aki a napjának második felében utazott.
Scott nagy figyelmet szentelt a karakterek fehérneműjére is. Köztudott, hogy a nők 1912-ben nem viseltek melltartót, de a nyilvánosság előtt egyértelműen meghatározott sziluettet vártak el tőlük. Ezért kellett Kate Winslet karakterének mindig fűzőt viselnie.
A hercegnő (2008)
2009-ben Michael O’Connor brit jelmeztervező Oscar-díjat kapott munkájáért. 30 jelmezt készített Keira Knightley számára, aki Georgiana Cavendish-t, a devonshire-i hercegnőt alakította. Valamikor ez a történelmi személy volt a legdivatosabb az angol arisztokrácia köreiben.
A film cselekménye meglehetősen nagy időszakot érint, 1714-től az 1800-as évek közepéig. A film jelmezei pedig vizuálisan tükrözik a divat fejlődését ebben az időben. Például azt az esküvői ruhát, amelyet a hercegnő visel, nyilvánvalóan a késői 1770-es évek francia luxusruhák ihlették. Itt láthatja, hogy még a szoknya fodrai is megegyeznek.
Georgiana volt az első nő, aki divatos kiegészítőt készített strucc tollból. A hercegné széles karimájú, tollas kalapban pózolt a művésznek. Ezt követően ez a fejviselet egyre elterjedtebb lett Angliában. Természetesen a jelmeztervező ezt a tényt tükrözte Keira Knightley gardróbjában is.
Mulan (2020)
A jelmezek kulcsfontosságú elemei ennek a filmadaptációnak. Bina Daigeler tervező 3 hetes turnéra ment Kínába, ahol elmerült az ország történetében, és a Tang-dinasztia ruhái ihlették. Akkoriban a nők hosszúkás ujjú, magas derekú ruhákat viseltek. Ezen időszakban a ruhák árnyalata is nagy szerepet játszott: a tisztviselők lila, kék és piros egyenruhát viseltek; míg más ruhákon 5 különböző szín is megtalálható volt.
A filmben talán a legemlékezetesebb az a jelmez, amelyet Mulan visel, amikor meglátogatja a párkeresőt. Daigeler egy hanfu, a hagyományos kínai öltözet segítségével hozta létre a jelenetet. Kézzel készített hímzések díszítik, amelyek pillangót, magnóliákat és sárkányt formáztak. Csaknem 4 hétig tartott a készítése.
//Mink Olívia//
Ő volt Alain Delon első felesége – Nathalie a kapcsolatuk előtt prostituáltként dolgozott
(Via Brightside)
Article Tags: A hercegnő · Emma · featured · Kisasszonyok · Mulan · Titanic