Emlékszel még rá? Így néz ki ma Jancsó Nyika, A Pál utcai fiúk egykori gyerekszereplője
Molnár Ferenc 1907-ben megjelent ifjúsági regényét, A Pál utcai fiúkat már többször megfilmesítették, a mai napig mégis Fábri Zoltán 1969-ben bemutatott feldolgozás számít az etalonnak. A film producere Bohém Endre, a forgatókönyvet Bohém Endre és Fábri Zoltán írta, a zenéjét Petrovics Emil szerezte.
A forgatás 1968-ban zajlott angol fiatalok főszereplésével, akiket egy londoni színészképző iskolából válogattak ki. Nemecseket Anthony Kemp (édesanyja Törőcsik Mari, édesapja Paál László), Bokát William Burleigh (magyar hangja Seregi Zoltán, aki a Tüskevárban Tutajost alakította), Áts Ferit Julien Holdaway játszotta. Az utóbbinak a magyar hangját Jancsó Miklós fia, ifj. Jancsó Miklós adta, aki maga is szerepelt a filmben: a ma már operatőrként és Jancsó Nyika néven ismert egykori gyerekszereplő alakította az egyik vörösingest, a fiatalabbik Pásztort.
„Az összezártságban nagyon jó barátságok alakultak ki köztünk. Érdekes, hogy végül senkiből nem lett színész, kivéve John Moulder-Brown, aki Gerébet játszotta, és később feltűnt más filmekben is.”
– mesélte a 71 éves Jancsó Nyika a Librettóban. Később tanárként is megismerhette A Pál utcai fiúkat rendező Fábri Zoltánt, az ugyanis osztályfőnöke volt a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, ahol 1975 és 1979 között film- és televízió rendező-operatőr szakon tanult.
A Pál utcai fiúk volt az első magyar film, ami bekerült A legjobb idegen nyelvű film (2019-től legjobb nemzetközi játékfilm) kategóriában az Oscar-jelöltek közé 1969-ben. A díjat végül a Szovjetunió Háború és béke című filmje nyerte.
Kiderült, hogy mi miatt nem készült el sohasem A szomszéd nője mindig zöldebb 3. része
(Via Femina.hu)
Article Tags: A Pál utcai fiúk · featured · Jancsó Nyika