Miért szeretjük manapság a rosszfiúkat jobban, mint a hősöket?
Gyerekkorunk óta arra vagyunk tanítva, hogy tudjuk a jó és rossz közti különbséget. Hogy vannak jó emberek, például Hamupipőke, és rosszak, például a gonosz Királynő. De a világ többé már nem fekete-fehér, még a filmekben sem. Hátrahagyva Batmant és Supermant, az emberek egyre jobban kezdik megkedvelni az olyan rosszfiúkat, mint például Harley Quinn, vagy Joker. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány lehetséges indokot arra, hogy vajon miért is kedvelhetjük annyira a filmek rosszfiúit.
A gazemberek realisztikusak.
Tanulmányok bebizonyították, hogy nagyobb valószínűséggel szimpatizálunk a hozzánk hasonló karakterekkel. A jófiúkat a filmekben gyakran szinte tökéletesnek ábrázolják, és nehéz hozzájuk viszonyulni. Mindannyiunknak megvannak a maga hiányosságai és egy sötét oldala. Tehát a gazemberek gyakran reálisabbak, mint a jófiúk.
Ugyanakkor a modern antagonisták nem 100%-ban gonoszok. Összetett és problémás karakterek, akiknek megvan a saját történetük. Mindenki utálja Dolores Umbridge-t a Harry Potter-filmekből, mert indokolatlanul rosszindulatú. Nincs története és logikája a viselkedése mögött. Csak öncélú. De sok szereplőnek valójában megvan a véleménye, amelyet látunk, sőt gyakran elfogadunk.
Ez különösen hatékonyan működik, ha a gonoszt a film kezdetétől fogva látjuk. Ugyanabba a cipőbe kerülünk, mint a karakter, és látjuk a történetüket. Látjuk, mit élnek át és mire gondolnak, és nem tehetünk róla, hogy nem érzünk együtt velük.
Ugyanakkor feszegetik a határokat.
A társadalomban általában a szabályokat követjük és a társadalmi normák szerint viselkedünk. Az antagonisták különlegessége, hogy egyáltalán nem gondolnak a társadalomra. Úgy járnak el, ahogy akarnak, anélkül, hogy bárki más elvárásaival törődnének, vagy korlátozni engednék magukat.
Nem fognak szép dolgokat mondani, csak azért, hogy kedvesek legyenek. Elmondják, mit gondolnak. Szabadok, és valószínűleg mi is ezt szeretnénk magunknak. Szóval csodáljuk őket ezért.
Kíváncsiak vagyunk rájuk.
Valahányszor rosszat vagy furcsán viselkedő embert látunk, tudni akarjuk, hogy miért ilyen. És ez kíváncsivá tesz bennünket, kíváncsiak leszünk a múltjukra és arra, hogy mire is gondolnak. Ellentmondásosak, és szeretjük elemezni ezeket a karaktereket és cselekedeteiket.
Nem teljesen gonoszak, és a modern filmek jó munkát végeznek ennek hangsúlyozásában. Van, ami gonosszá tette őket, vagy van valami, ami nem engedi, hogy jók legyenek. A karakteren belül folyamatosan zajlik valami belső konfliktus, amelyet egyszerűen lenyűgözőnek találunk.
Kiszámíthatatlanok.
Mindannyian tudjuk, mi történik általában a jófiúkkal. Helyesen cselekszenek, majd nyernek. Túlélik, megverik az antagonistát és megmentik a világot.
De soha nem tudjuk, mi lesz a gazemberrel. És ez arra késztet minket, hogy figyelemmel kísérjük őket az egész film során. Ezenkívül nem lehet megjósolni a cselekedeteiket. A hős számára helyes cselekedeten kívül nincs sok lehetőség. De a gazember számára sok olyan őrült lehetőség adódik, amelyekre mi álmainkban sem gondolnánk. Ez miatt pedig érdekessé válnak számunkra.
Arra késztetnek minket, hogy nézzünk szembe sötét oldalainkkal.
Nem vagyunk tökéletesek. Ha hasonlóságokat találunk magunk és az antagonisták között, akkor felfedhetjük saját titkainkat és szembesülhetünk saját sötét oldalunkkal. De ugyanakkor azok a szereplők, akikkel kezdünk társulni, nem valóságosak. Tehát ezek a felfedezések nem fenyegetik önmagunkról alkotott pozitív képünket, mégis érdekesek lehetnek.
//Mink Olívia//
Kate Beckinsale főszereplésével jöhet az Underworld folytatása!
Article Tags: featured · rosszfiúk