Valós eseményeken alapuló filmek
A film varázslatos világában nem mindig van hely a valóságnak. Könnyű hibákat ejteni még dokumentumfilm forgatás közben is. De mi van akkor, ha ezek a a narrációs hiányosságok valójában nem hibák, hanem trükkök, amik arra késztetik a nézőket, hogy valami fontosabbra figyeljenek? Cikkünkben 10 mély jelentéssel bíró filmet gyűjtöttünk össze, amik valós esemény alapján készültek és szinte biztos, hogy többször is meg akarod majd nézni őket.
1) A nemek harca (2017)
Ez a sportos vígjáték és dráma az igaz nemek harca, azaz a bajnok, Bobby Riggs és a profi Billie Jean között zajló a legendás teniszmérkőzés alapján készült.
- A rendezők kissé eltúlozták a szenvedélyek intenzitását: a valóságban a hangulat olyan volt, mint bármely más teniszmeccsen.
- Bobby elmondása szerint alábecsülte ellenfelét és kevesebb volt a felkészülés, mint általában. Viszont a filmben Bobby szinte egyáltalán nem készült, túl magabiztos volt, szinte mint A teknős és a nyúl igazi változata. Mondani se kell, rendkívül meglepte Billie tehetsége.
- Egy érdekes tény: a film közben a férfiak szinte végig balra, a nők pedig jobbra néznek, ami állítólag a nők progresszivitását és a férfiak rövidlátását szimbolizálja.
2) Banks úr megmentése (2013)
A Banks úr megmentése című film cselekménye igaz történeten alapszik. Egykor Walt Disney megígérte lányának, hogy kedvenc könyve alapján — ami P.L. Travers által íródott Mary Poppins tündérmeséje — filmet készít. Végül csak 20 évvel később tudta ezt megvalósítani, ennek egyik oka pedig az író makacssága volt.
- Walt karaktere a filmben sokkal kevesebbszer gyújtott rá, mint a való életben. Meglehet, hogy az alkotók szándékosan voltak pontatlanok, hogy a nézők figyelmét ne összpontosítsák annak a személynek az egészségtelen szokásaira, aki a történelem leghíresebb gyerekfilmjeit készítette.
- A valóságban Walt Disney, akinek végre megadatott a lehetősége arra, hogy megalkossa a filmet, nem hallgatott az író megjegyzéseire, amelyek így szóltak: “Ez a hajó már elúszott”. Megtiltotta a javításokat a film animált részeiben, még akkor is, amikor ezek lehetségesek lettek volna abban a fázisban. Sosem tudjuk meg, hogy ezt saját okok miatt tiltotta meg, vagy megtorlásból és makacsságból, de a film ezt a pillanatot nem mutatja szándékosan.
3) Kódjátszma (2014)
Ez a történet az Alan Turing nevű brit matematikusról szól, aki segített dekódolni egy német, Enigmának elnevezett kódoló szerkezetet a második világháború alatt.
- Az Enigma dekódoló eszközt, amelyet a filmben mutatnak, Turing eredeti tervrajzai alapján készítették. Viszont a filmben szándékosan nagyobb, illetve egyes szerkezeti részei nyitottak, hogy jobban láthatóak legyenek.
- Mark Strong, aki Stewart Menzies tábornokot alakította, egy igazi, azokból az időkből származó kék csíkos öltönyt viselt. Erre azért volt szükség, hogy jobban kitűnjön a Bletchley Park többi karakterei közül.
- John Cairncross és Alan Turing soha nem találkoztak a valóságban, pedig ugyanazon a helyen dolgoztak.
Article Tags: A király beszéde · A nagy dobás · A nemek harca · Banks úr megmentése · Bohém rapszódia · featured · film · Hollywood · igaz történet · Kódjátszma · Oroszlán · Phillips kapitány · Philomena - Határtalan szeretet · Social Network - A közösségi háló · valós esemény