Filmjelenetek, amiket a rendezők “kölcsönvettek” más filmekből
Ha belegondolunk, hogy mennyi folytatás és feldolgozás létezik, rájövünk, hogy miért mondja olyan sok ember, hogy alig léteznek már új és eredeti ötletek a filmiparban. 1994-ben Quentin Tarantino egyik interjújában bevallotta, hogy véleménye szerint semmi probléma nincs azzal, ha más filmekből elveszel jeleneteket. Elmondása szerint a legnagyobb művészek is bátran ellopják más ötleteit. Következő cikkünkben összegyűjtöttünk néhány példát arra, amikor a rendezők láthatóan más filmekből lopták a jeleneteket. Bónuszként pedig megtudhatod, hogy melyik rendező használt fel teljes felvételeket, amelyeket eredetileg más készített.
(1) Drive – Gázt! (2011) — Sötétkamra (2002)
Nicolas Winding Refn “Drive – Gázt!” című filmjében rengeteg 70-es és 80-as évekbeli klasszikus filmek referenciája található. Ezenkívül láthatsz olyan felvételeket is, amik pont ugyanolyanok, mint más rendezők felvételei. Például 2002-ben, a Sötétkamra című filmben Mark Romanek a Robin Williams által játszott főszereplőt egy bolt polcai között mutatta. Létezik egy pont ugyanilyen jelenet a Drive-ban is.
(2) Ragyogás (1980) — A Halál Kocsisa (1921)
Jack Torrance a Kubrick által készített Ragyogás című filmben pont úgy vágta fejszéjét az ajtóhoz, mint a karakter Victor Sjöström, A Halál Kocsisa című filmjében. Érdekes módon nem Victor Sjöström volt az első, akinek ez az ötlet eszébe jutott. Ő is D.W Griffifth által inspirálódott, aki az 1919-es, Letört Bimbók című filmjében mutatta be a jelenetet.
(3) Aki Legyőzte Al Caponét (1987) — Patyomkin Páncélos (1925)
Sergei Eisenstein, Patyomkin Páncélos című, innovatív drámája egy 1905-ös forradalom alatt zajló lázadás történetét meséli el. A káoszban a rendező felejthetetlen, tragikus képet mutat az áldozatok nehéz helyzetéről – egy lépcsőn leeső babakocsit. Ha emlékszel erre a jelenetre, de meg vagy győződve, hogy egy Eisenstein filmet sem láttál még, az valószínű azért van, mert Brian De Palma, Aki Legyőzte Alcaponét című filmjéből emlékszel rá.
(4) Holdfény Királyság (2012) — Acéllövedék (1987)
Alig néhány közös van a Holdfény Királyság című komédiában és az Acéllövedék című háborús drámában. Viszont a kameraállás nagyon hasonló. A szimmetrikus képek iránti szeretetéről ismert Wes Anderson újravette azt a jelenetet, amikor a parancsnok az új katonákhoz beszél. Ebben az új verzióban viszont ez nem tűnik olyan durvának.
Article Tags: 8 és ½ · A Grand Budapest Hotel · A Halál Kocsisa · A Zéró Elmélet · Acéllövedék · Aki legyőzte Al Caponét · Aki mer az nyer · Csoda Milánóban · Dark City · Drive – Gázt! · E. T. - A földönkívüli · featured · Frances Ha · Gyűrűk Ura: A Két Torony · Ház A Ködben · Holdfény királyság · Inferno · Kill Bill: Vol. 1 · Közelebb · Öngyilkos Szüzek · Óz a csodák csodája · Patyomkin páncélos · Ponyvaregény · Ragyogás · Rekviem egy álomért · Sötétkamra · Steven Spielberg · Szamuráj Fikció · Szárnyas fejvadász · Vissza a jövőbe