Az éhezők viadala háttere, avagy a siker receptje
Az éhezők viadala 2012-ben szinte berobbant a köztudatba, majd még sok éven keresztül tartotta őrlángon az újabb részek megjelenése előtt fel-fellobbanó érdeklődés tüzét. Ezen cikkünkben arra keressük a választ, vajon mi állhat Suzanne Collins azonos című regényéből adaptált sorozat sikerének hátterében.
Az Éhezők viadala alapvetően nem egy bonyolult, de nem is unalmas történet. A háborús múlt következtében kialakult társadalmi feszültség, mely a gazdag Kapitólium és a leszakadozó, szegény területek között vibrál, talán a legmeghatározóbb motívum a filmek során. Mindez az évente, nagy felhajtás közepette megrendezett viadalban csúcsosodik ki, annak ellenére, hogy a Kapitólium azt hangsúlyozza, mindez a véres múlt elborzasztó emlékének elevenen tartása révén az újabb háború elkerülése érdekében szükséges. Kérdés, ez miért teszi népszerűvé a filmet? Nos, alapvetően talán a kisarkított társadalmi ellentétek bemutatása miatt, amely, ugyan nem ennyire markánsan, de a valóságban is tapasztalható világ méretekben.
A vagyonosok elleni szociális érzéketlenség vádja, a gazdag országok pazarlásán való felháborodás, a fejlődő országok kizsákmányolása és az irdatlan rés a szegény embertömegek és a szűk, de annál tehetősebb elit között sokakat foglalkoztat, főként a középosztály körében. A filmben gyakorlatilag ez az a társadalmi réteg, akik hiányoznak és ez talán nem is véletlen. A jövőben játszódó történet ezzel is sugallhatja, ha nem változnak a pénzügyi állapotok, a középosztály is megsemmisülhet, miközben a gazdagok profitálnak a háborúkból. A valóságban a szegények is igyekeznek felhívni a figyelmet a helyzetükre, bár az ő hangjuk státuszukból adódóan nem tud elég erős lenni. Természetesen vannak olyan krőzusok, akik valóban a szívükön viselik a világ elhanyagolt és elmaradottabb részein élőket is, de ez az elenyésző kisebbség. Ezek főként olyan személyek, akik szintén szegény sorból emelkedtek fel. Akárcsak a produkcióban.
Persze lehet, hogy a nézőközönség nagy része ezen el sem gondolkodott és csupán a látvány illetve a cselekmény nyújtotta relatív izgalmak miatt élvezte a filmet. Ha valaki túl tudja magát tenni a hollywoodi filmekre oly jellemző lelkizős jeleneteken, melyek nem azért zavaróak, mert vannak, hanem, mert eltúlzottak és ömlengősek, akkor még élvezheti is az alkotást, mely nem túl összetett és könnyedén emészthető.
A legtöbb mozifilm minőségét a szereplő színészek garantálják, bár ez sem abszolutizálható. A rendező nem kis neveket vonultatott fel a filmben, hiszen a teljesség igénye nélkül Jennifer Lawrence, Donald Shuterland, Elizabeth Banks és Stanley Tucci is látható a vásznon. Hallhattunk olyan esetekről is, amikor valaki kizárólag a főszereplő Jennifer Lawrence miatt nézte meg a filmet. Ha valami, akkor egyes színészek alakítása emlékezetes lehet, gondolok itt a Stanley Tucci által megformált műsorvezető karakterére.
Az Éhezők viadala megjelenésének időzítése is tökéletes volt, hiszen a hasonszőrű és történetükben sem túlságosan különböző, mondhatni egy kaptafára készült művek, úgy mint a Beavatott – vagy Az útvesztő sorozatok közül Katniss Everdeen története jelent meg először, ezzel elsőként betöltve a nagyérdemű addig nem tudatosult igényét. Ez az igény pedig a folytatólagos, mondhatni sorozat jellegű filmekre irányult.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy bár Az éhezők viadala története hordoz társadalmi fricskát, nem éppen az a gondolkodtatós film, amit főként az előzetes elvárások nélkül moziba ülök élvezhettek. Ami a sikerének fő titka lehet, a színészi játék mellett, az a sorozat jelleg, hiszen, az ember szereti, ha egy megkezdett történetnek ismeri a befejezését, még akkor is, ha nincs minden szempontból megelégedve a filmmel.
//JoeJonix//
Article Tags: Az éhezők viadala · Donald Shuterland · Elizabeth Banks · featured · Jennifer Lawrence · Stanley Tucci