Minden idők legjobb filmjei
Minden tizedik évben a neves Sight & Sound nevű filmes folyóirat világméretű felmérést végez a filmrendezők körében, hogy eldöntsék, melyik filmeket tartják minden idők legjobbjainak. Ez a közvélemény kutatás már az 1950-es években elkezdődött és máig, széles körben az egyik legfontosabb listának tartják a filmkritikusok. A megkérdezett direktorok körében olyan neves személyek vannak többek között, mint Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Mike Leigh és Michael Mann.
Tedd a szívedre a kezed és írd meg nekünk őszintén hozzászólásban, vagy Facebook oldalunkon kommentben, hogy Te hány filmet ismertél minden idők 10 legjobb filmje közül, amit a neves szakemberek annak tartanak.
10. Biciklitolvajok (Ladri di Biciclette, 1948)
A Biciklitolvajok főhőse Antonio Ricci, aki a háború utáni Rómában állástalanná válik. Felvennék moziplakátokat ragasztani, ezért felesége zálogba adja a családi ágyneműt, hogy kiválthassák a biciklijét. Antonio munkába áll, de a biciklit ellopják, a férfi és kisfia, Bruno az egész várost tűvé teszi érte. Eközben szembekerülnek a római társadalom legváltozatosabb oldalaival, köztük a kirívó osztálykülönbségekkel is.
Tudtad, hogy…?
A később híres rendezővé váló Sergio Leone ebben a filmben Vittorio De Sica rendező asszisztenseként dolgozott és röviden meg is jelent a filmben. Mielőtt a rendező úgy döntött, nem alkalmaz hivatásos színészeket a filmben, Cary Grant és Henry Fonda is jelöltek voltak a főszerepre.
9. Tükör (The Mirror, 1976)
Tudtad, hogy…?
A forgatókönyv első változata, még 1967-ben készült el Gyónás/Vallomás címmel, majd 1973-ban nyúl újra a témához, és ekkor az „Egy fehér, fehér nap” munkacímet kapja. A film önéletrajzi ihletettségű, „A filmben egyetlen kitalált epizód sincsen.”- nyilatkozta Tarkovszkij.
8. Szédülés (Vertigo, 1958)
John Ferguson rendőr volt San Fransisco városában egészen addig, amíg tériszonya miatt ki nem lépett a kötelékből. Most magánnyomozóként dolgozik, és épp egy gyönyörű szőke nőt kell követnie, akibe csakhamar bele is szeret. Madeleine (Kim Novak) megszállottja annak az elképzelésnek, hogy ő egy öngyilkos nőnek a reinkarnációja. John, amint erre rájön, próbál közeledni Madeleine felé, de a nő leveti magát egy toronyból. John teljesen összeomlik, mert megint a tériszonya miatt vallott kudarcot. Az elmegyógyintézetből kikerülve a férfi összetalálkozik Madeleine tökéletes hasonmásával, csak annyi a különbség, hogy ez a nő nem szőke, hanem barna hajú.
Tudtad, hogy…?
A filmet a maga korában lesújtó kritika fogadta. A Saturday Review így számolt be a filmről: „Néhány mozgalmas jelenet, szellemes technikai megoldás és a színek újfajta alkalmazása kivételével, melyek valóban hatásosak, a soványka történettel Hitchcock nem tudja az egész film alatt lekötni a néző figyelmét.”
7. Keresztapa (The Godfather, 1972)
Tudtad, hogy…?
A film folyamán egyszer sem hangzik el a maffia szó, mert nem akarták feldühíteni az igazi maffiát a készítők. A Hollywoodot megújító mozi-fenegyereknek nevezett rendező, Francis Ford Coppola végső diadala volt, mikor a Keresztapa a maga 245,066,411 dolláros világszinten termelt összbevételével a legnagyobb bevételt hozó filmé vált, megelőzve a Muzsika hangjait.
Article Tags: 2001: Űrodüsszeia · Apokalipszis most · Aranypolgár · Biciklitolvajok · featured · Filmes toplista · Keresztapa · Minden idők legjobb filmjei · Nyolc és fél · Szédülés · Taxisofőr · Tokiói történet · toplista · Tükör