Filmek, melyeket kitiltottak a mozikból
Alábbi cikkünkben olyan filmekről olvashattok összeállítást, melyeket valamilyen oknál fogva kitiltottak különböző országok filmszínházaiból. Lássuk, hogy a cenzúra bizottságnál melyek voltak azok a produkciók, melyeknél ilyen-olyan okok folytán, de betelt a pohár. Íme 20 népszerű film, amit kitiltottak a mozikból.
1. A diktátor (The Great Dictator, 1940)
Húsz évvel az első világháború után, amelyben Tomainia a vesztesek oldalán állt, Adenoid Hynkel (Charles Chaplin), a kegyetlen diktátor világuralomra tör. Adenoid hisz a fajelméletben, és egy tiszta árja országot akar létrehozni, aminek következményeképp elkezdi üldözni a zsidókat. Minderről mit sem tud az egyszeri izraelita borbély (Charles Chaplin), aki az első világháborúban komoly sérüléseket szenvedett, és memóriazavarral küzd. A borbély nehezen találja meg a helyét a kialakult társadalmi rendben. Hynkel mindeközben lerohanja a szomszédos Osterlichet, amit Benzino Napaloni (Jack Oakie), Bacteria diktátora is a kiszemeltek között szerepel. A borbély az események alatt szövetségre lép egy tiszttel, Schultz-cal (Reginald Gardiner), akinek megmentette az életét az első világháború alatt. Ketten együtt próbálják meg megdönteni Hynkel zsarnokságát.
Hol és miért tiltották ki?
Németország, és több, a náci eszmékkel szimpatizáló latin-amerikai országban, mivel kiparodizálta a fasizmust.
2. Rambo – Első vér (First Blood, 1982)
Hol és miért tiltották ki?
Burmában, mivel a film negatív színben tünteti fel a burmai katonákat.
3. Az utolsó tangó Párizsban (Ultimo tango a Parigi, 1972)
Bertolucci legendás alkotásában, Az utolsó tangó Párizsban című filmdrámában megismerhetjük Paul és Jeanne találkozásának történetét. Miután a férfi felesége öngyilkos lett, Paul Párizsba utazik, hogy az ismerős helyszínek révén próbálja meg feldolgozni neje halálát. Egy alkalommal találkozik a húszéves egyetemista lánnyal, s a kiüresedett lelkű férfi heves viszonyba bocsátkozik Jenne-nal. Mindketten mást keresnek a világban, s egy rövid ideig meg is találják azt ebben a viszonyban. A tragédia azonban elkerülhetetlen…
Hol és miért tiltották ki?
A rendező hazájában, Olaszországban. Az indok az obszcenitás volt, sőt, Bertoluccit négy hónapra bebörtönözték.
4. Milk (2008)
Harvey Milk (Sean Penn) 1977-ben az első olyan választott, magas rangú köztisztviselővé válik, aki nyíltan vállalja homoszexualitását. Milk személye sokak számára vált jelképpé, akik úgy érezték, nem tudják hallatni a hangjukat a társadalomban. A film a bátor férfi hősies küzdelmét mutatja be az emberi jogokért egészen tragikus, korai haláláig.
Hol és miért tiltották ki?
Szamoában, mivel a film pozitív színben tünteti fel a homoszexualitást.
5. Krisztus utolsó megkísértése (The Last Temptation of Christ, 1988)
Hol és miért tiltották ki?
Közel-Kelet országaiban és az Egyesült Államok egyes államaiban, mivel sokan istenkáromlásnak vélték Martin Scorsese filmjét.
Article Tags: 300 · A 44. gyermek · A Da Vinci-kód · A diktátor · A Simpson család - A film · A Wall Street farkasa · Az interjú · Az utolsó tangó Párizsban · Ben Hur · Blue Jasmine · Brian élete · E. T. - A földönkívüli · featured · Filmes toplista · Krisztus utolsó megkísértése · Mechanikus narancs · Milk · Nagyfater elszabadul · NapiTop · Noé · Rambo - Első vér · South Park - Nagyobb hosszabb és vágatlan · toplista · Túl a barátságon