Kultikus apafigurák Hollywoodból
Mi a közös az Amerikai vakáció balfék családfőjét alakító Chevy Chase-ben, a könyörtelen és félelmetes Darth Vaderben és magában a Terminátorban? Látszólag nem sok, viszont egyben megegyeznek: mindegyikükkel apaként találkozhattak a nézők a filmvásznon a ’70-es évek végétől a ’90-es évek elejéig. Ők is követendő apafigurák lehettek a mai 30-as 40-es generáció számára, vagy épp negatív példaként álltak előttük. Az Apa Magazin első számában összegyűjtötte a 20. század utolsó évtizedeinek hollywoodi apa-karaktereit, John Keating tanár úrtól egészen Don Corleonéig. (A thescreen.hu összeállítása – A követendő és elkerülendő apafigurák a nagyvásznon, 2016.11.27.)
Elsőként az örök vesztes Clark Griswold karaktere kerül terítékre, akit Chevy Chase alakított a ’80-as években az Amerikai Vakáció című vígjátékban, és az azt követő, népszerű két filmben. Köves Gábor szerint:
Chase „művészi szintre emelte az emberi hülyeség és a kétballábas balgaság megjelenési formáit (…).
A családja érdekében mindent megpróbáló, ám szinte kivétel nélkül mindig balszerencsés apuka-karakter ismerős lehet sok férfi számára – hiába nem vallják be, de rengeteg férfi tud néha ugyanolyan balfék lenni, mint Clark Griswold. Teljesen más karakter John Keating, a Holt költők társasága című film tanára, akinek Robin Williams bújt a bőrébe. Rengeteg srác példaképe volt a népszerű komikus, mint a nagybetűs Tanár, akinek szavain csüngenek a diákok, bár ez a szerző szerint nem feltétlenül előnyös egy kamaszgyerek esetében:
Lázadó kamaszkorát élő gyermekünket mindenáron tartsuk távol a megtekintésétől, amennyiben el akarjuk kerülni, hogy (…) az iskolai padra állva, fennhangon hirdesse a carpe diem igazságát.
Hasonlóan tiszteletet parancsoló, bár kevésbé engedékeny az Indiana Jones és az Utolsó kereszteslovag című klasszikus kalandfilmben Sean Connery karaktere, Jones professzor is. A szerző szerint a film a közte, és Indiana, vagyis Harrison Ford közötti „dacos-szeretetteli ellenállásból nyeri a legfőbb vonzerejét.” Egészen másfajta ellenállásba ütközik a Ted Kramert alakító Dustin Hoffman a Kramer kontra Kramer című drámában, hiszen neki feleségével kell pereskednie gyermekükért, miután otthagyja férjét fiukkal, Billy-vel. A gyermekével magára maradó apa karaktere újdonság volt Hollywoodban a ’70-es évek végén: Köves szerint:
Hoffmanban nem csak az amerikai apák ismerhettek magukra, hanem a keletebbre élők is.
A cikk górcső alá vesz néhány nem kimondottan követendő apa-típust is: szerepel a listán Don Corleone a Keresztapa-filmekből. Ő egyrészt gondos családapa, másrészt jól tudja, hogy az „életvitelszerű gyilkolászás vagy a levágott lófejek kreatív ágyba helyezése” is fontos szerepet játszik bűnözőkből álló, „tágabb családja” mindennapos életében, de megtalálják az olvasók a Ragyogás című filmből Jack Nicholson karakterét, Jack Torrance-t is, aki „aligha nevezhető ideális apafigurának”, hiszen ideje nagy részében baltával rohangál, miután megbomlik az elméje. Arnold Schwarzenegger a Terminátor szerepében kap saját példakép-elemzést a magazinban, hiszen a szerző szerint a ’90-es évekre a hagyományos család fogalma olyannyira megváltozott, hogy a robot már nem csak, mint „háztartási alkalmazott” volt jelen, hanem mint „családfenntartó, de legfőképpen és leghangsúlyosabban úgy, mint pótapuka”.
Az anti-apuka karakterek versenyét pedig vitathatatlanul Darth Vader nyeri: a Star Wars-univerzum Sötét Nagyura ugyanis képes egy fénykard-párbaj során levágni saját fia, Luke Skywalker karját. Vader gyermekével vívott harca Köves szerint egy egész generációra mély hatással volt:
a fekete lovagot atyai érzések fűzik Luke Skywalkerhez, mely érzések nem is szegény, kezét vesztett Luke-nak, hanem a rajongóknak okozták a legnagyobb döbbenetet.
(Címlapkép forrása; Cikk forrása: thescreen.hu – változtatás nélkül tettük közzé)
Article Tags: Apa Magazin · apafigurák · Arnold Schwarzenegger · Chevy Chase · Darth Vader · Don Corleone · Dustin Hoffman · featured · Jack Nicholson · Robin Williams · Sean Connery · thescreen.hu · toplista