FILMEZZUNK.HU
Izraeli filmek - A filmtörténelem 10 legjobbja!

A filmtörténelem 10 legjobb izraeli alkotása

17989

Izraeli filmek – Külföldi produkciók 5. rész

Kedves Olvasóink! Legújabb cikksorozatunkban elkalauzolunk benneteket más és más nemzetbeli filmpiacra. Aki egy kicsit is otthonosan mozog a filmek táborában tudja, hogy léteznek nem Amerikában készült nagyszerű produkciók is. Ezúttal Izraelbe látogatunk el, ugyanis az izraeli mozi sokat kínál! Nem csak a héberül való filmnézés egy nagyszerű módja annak, hogy gyakorlatban is jobbá váljon az, aki szeretné picit jobban megismerni ezt az ősi nyelvet, de ezek az alkotások kicsit segítenek megérteni, hogy mik is azok a motívumok és az egyéni életekben való bánásmódok, amik jelen vannak a nyugati médiában. Lássuk hát, melyek a legjobb izraeli filmek!

Ha esetleg te is ismersz olyan alkotást az izraeli filmek kínálata közül, amit, vagy amiket érdemes lenne megnézni, de nem tartalmazza toplistánk, akkor kérjük írd meg nekünk hozzászólásban, vagy Facebook oldalunkon kommentben!

A zenekar látogatása (Bikur Ha-Tizmoret, 2007)

Egy Izraelbe tévedt egyiptomi rendőrzenekar egy ismeretlen sivatagi betonvároskában ragad. Amikor végül kénytelen-kelletlen segítséget kérnek a helyiektől, a kezdeti rettegés és távolságtartás helyét átveszi az óvatos barátkozás.

A zenekar látogatása (Bikur Ha-Tizmoret, 2007)

Egy nagyszerű izraeli és francia koprodukcióban készült vígjáték, amit a színészi alakítások tesznek felejthetetlenné. Ezt bizonyítja két Európai Film-díj is, amit Sasson Gabai és Eran Kolirin színészek kaptak.

Zéró motiváció (Zero Motivation, 2014)

Zohár és Daffi, a két barátnő egy előretolt tüzérségi támaszpont irodájában teljesít szolgálatot az Izrael déli részén lévő sivatagban. Idejük nagy részét azzal töltik, hogy videójátékokkal játszanak, táncdalokat énekelnek, írószerekkel hadakoznak, és Tel Avivról álmodoznak. A két barátnő felettese rossz szemmel nézi nemtörődömségüket. Ráma szeretne karriert befutni a seregben, és úgy érzi, hogy hátráltatják ebben.

Egy szórakoztató dráma, mely picit az izraeli hadseregbe is betekintést enged.

A kis áruló (The Little Traitor, 2007)

Palesztina, 1947, néhány hónappal Izrael állam kikiáltása előtt. A tizenegy éves Proffy Liebowitz azt szeretné, ha a földjüket megszálló britek végre hazatakarodnának. A barátaival együtt különféle akciókon töri a fejét, hogyan törhetnének borsot az ellenség orra alá. Egyik este, a kijárási tilalom idején, Proffyt elcsípi az angol Dunlop őrmester. Ám ahelyett, hogy letartóztatná, hazaviszi a fiút. Néhány hét alatt addig elképzelhetetlen barátság szövődik a két ellenfél között. Bár a találkozásaikat titokban tartják, egyik nap Proffy barátai meglátják őket. Feljelentik a fiút, akit bíróság elé állítanak.

A kis áruló (The Little Traitor, 2007)

Az alkotásnak nagyon mélyreható, elgondolkodtató üzenete van, saját témájában az egyik legjobb produkció. Végig izgalmas, amit kiegészítenek a nagyszerű színészi játékok.

Libanoni keringő (Vals Im Bashir, 2008)

Egy bárban Arinak egy régi barátja elmeséli visszatérő rémálmát: 26 kutya üldözi. Minden éjjel ugyanannyi, éppen 26 feldühödött állat. A két férfi arra a következtetésre jut, hogy a különös álom kapcsolatba hozható katonai múltjukkal: mindketten az izraeli hadseregben harcoltak a 80-as évek libanoni háborújában. Ari döbbenten tapasztalja, hogy semmire sem emlékszik ebből az időszakból. Elhatározza, hogy felkeresi régi barátait és bajtársait, hogy általuk újrarajzolja emlékeit a korszakról és önmagáról egyaránt. Ahogyan egyre mélyebbre ás, titokzatos képek formájában előtör a múlt.

Libanoni keringő (Vals Im Bashir, 2008)

A Libanoni keringő a 2009-es Golden Globe gálán megkapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Glóbusz díjat.

Ajami (2009)

Jaffa kikötőjének Ajami elnevezésű része a kultúrák olvasztó tégelye, ahol konfliktusokkal terhes kapcsolatban élnek egymás mellett különböző világszemléletű zsidók, muszlimok és keresztények. Az érzékeny 13 éves Nasri és bátyja, Omar családjukkal együtt rettegésben élnek, amióta nagybátyjuk szerencsétlenül megsebesített egy prominens klántagot. Malek, a naiv palesztin menekült feketén dolgozik Izraelben, hogy az anyja életét megmentő operációra gyűjtsön pénzt. A tehetős palesztin Binj csodálatos jövőről álmodik zsidó menyasszonyával. A zsidó rendőr, Dando megszállottan keresi eltűnt bátyját.

Izrael és német alkotók közösen létrehozott remekműve, melyet 2010-ben Oscarra is jelöltek, mint legjobb idegen nyelvű film.

Élj és boldogulj (Va, vis et deviens, 2005)

1984-ben a Moszad amerikai segítséggel a szudáni menekülttáborok infernójából több ezer etiópiai zsidó gyereket menekített Izraelbe. A kilencéves főhős számára csak egyetlen módon biztosíthat jobb jövőt keresztény édesanyja, úgy, ha azt vallja, hogy fia „falasa”, azaz etiópiai zsidó. A gyereket a többiekkel együtt Izraelbe viszik, ahol egy Tel-Avivban élő francia szefárd család örökbe fogadja. A fiú izraeli élete tele van rettegéssel. Attól tart, hogy kiderül az igazság a származásáról. Új identitása az iskolában, a családban, egyéb kapcsolataiban számtalan lelki probléma elé állítja. Kicsoda is ő valójában, mit keres ő Izraelben? – teszi fel magának a megválaszolhatatlan kérdést. Eközben az afrikai édesanya titokban abban reménykedik, hogy egyszer még újra láthatja fiát.

Élj és boldogulj (Va, vis et deviens, 2005)

Lenyűgöző, elgondolkodtató és óriási mondanivalóval rendelkezik. Mélyen és mélységesen emberi produkció, mely a különböző filmes fesztiválokon 12 díjat is besöpört.

The Gatekeepers – A Sin Bet titkai (The Gatekeepers, 2012)

Egy dokumentum film, amelyben interjúkat készítettek a Shin Bet (Izraeli titkos ügynökség) volt elnökeivel, akiknek a ténykedésük és tagságuk szigorúan őrzött államtitok.

Lebilincselő történetek egy zseniálisan „megkomponált” dokumentumfilmben, amit kategóriájában nem mellesleg Oscar-díjra is jelöltek. A Metascore-on, amely a kritikusok pontjait összegzi, 91%-on áll, ami kivételesen magas.

Betlehem (2013)

A második intifáda (2000 és 2005 között lezajlott Izrael elleni palesztin felkelés) idején játszódó történet középpontjában Razi, egy izraeli hírszerző tiszt (Tsahi Halevi) és 17 éves palesztin informátora, Sanfur (Shadi Mari) közötti kapcsolata áll. A palesztin fiú bátyja a betlehemi al-Aksza Mártírjai Brigád nevű terrorszervezet parancsnoka, akit az izraeliek el szeretnének kapni. Míg Sanfur az izraelieknek információkat ad a terroristákról, a testvére szervezetének pénzt szállít. A hírszerző Razi pedig a terrortámadás megakadályozása és Sanfurral kialakított közeli kapcsolata között őrlődik.

A drámai helyzeteket egy akciójelenetekben gazdag thriller keretében ismerjük meg. „Szinte tökéletes mozgóképes alkotás” – lelkesedik a Maariv kritikusa a Betlehem című izraeli film kapcsán, amelyet 2013-ban Oscar-díjra nevezett az Izraeli Filmakadémia.

Apámért (Sof Shavua B’Tel Aviv, 2008)

A palesztin Tarek öngyilkos küldetésre indul Tel Avivba, hogy ily módon szerezze vissza apja becsületét. A merénylet azonban technikai hiba miatt meghiúsul. Amíg a szerkezetet megjavítják, Tarek arra kényszerül, hogy a hétvégét a városban töltse, azok között az emberek között, akiket meg akart ölni. Meglepetésére számos izraelivel kerül kapcsolatba, olyanokkal, akik a társadalom perifériájára szorultak. Köztük van a szép Karen is, aki szakított ortodox családjával és neveltetésével. Valószerűtlen szimpátia bontakozik ki a két ember között.

Apámért (Sof Shavua B'Tel Aviv, 2008)

Fantasztikus színészi alakítások láthatóak az alkotásban, ahol az operatőri munka is kivételes. A 2008-ban megjelent film szerintünk az év egyik legfontosabb produkciója volt.

Lábjegyzet (Hearat Shulayim, 2011)

Apa és fia, Elizer és Uriel Shkolnik különc professzorok, akik életüket a Talmud tanulmányozásának szentelték. Elizer makacs nyelvművelő, akinek soha nem ismerik el a munkáját. A fia azonban érvényesülni tud a tudományos életben, és elhalmozzák elismeréssel. Egy napon azonban fordul a kocka. Elizer megtudja, hogy a tudományos munkájáért megkapta az Israel-díjat, a legmagasabb szakmai elismerést. Uriel csodálattal és irigységgel figyeli az apja körül kialakult helyzetet, és válaszút elé kerül, amikor a saját karrierje és az apja támogatása között kell választania.

A 2012-es Oscar ceremónián ez az alkotás is képviseltette magát, mint legjobb idegen nyelvű film. Egy fantasztikus dráma, amelyet minden apa-fiának ajánlunk.

Ezeket lehet még érdemes megnézni: Avanti Popolo (1986), Sallah (Sallah Shabati, 1964), Beaufort (Bufor, 2007)

Ha esetleg te is ismersz olyan alkotást az izraeli filmek kínálata közül, amit, vagy amiket érdemes lenne megnézni, de nem tartalmazza toplistánk, akkor kérjük írd meg nekünk hozzászólásban, vagy Facebook oldalunkon kommentben!

(Legjobb izraeli filmek címlapkép forrása)
(Legjobb izraeli filmek történetek forrása)

//milos//


Article Tags: