Kémek hídja
Nem sok ember van a földön aki ne hallott volna Steven Spielbergről vagy Tom Hanksről. Korunk egyik leghíresebb filmrendezője és színésze újra közös produkciót vállalt. Az 1998-as Ryan közlegény megmentésű című hatalmas sikerű film volt az első alkotásuk, melyet a Kapj el ha tudsz, és a Terminál követett. Tehát a publikum jogosan számított egy újabb nagy sikerű filmre. A csapatot a kiváló forgatókönyv író Coen testvérek és szintén híres Janusz Kaminski operatőr erősítette. Vajon a Spielberg-Hanks páros negyedik filmje a Kémek hídja is hasonló sikert aratott?
A film megtörtént eseteket dolgoz fel melynek főszereplője James B. Donovan ügyvéd. A történet Brooklynban kezdődik, ahol az FBI ügynökei üldözik Rudolf Abel ezredest, aki orosz kém. Mark Rylance aki a szovjet titkos ügynököt alakítja sztoikus higgadtsággal veszi tudomásul elfogását.
Abel Amerika első számú közellenségévé válik és mindenki a halálát követeli. Itt jön a képbe biztosítási ügyekkel foglalkozó Donovan, kinek nyakába varrják a kém védését. James hamar rájön, hogy ő csak a formalitás kedvéért lett kinevezve, de mivel hisz az igazságban és nemzete törvényeiben, mindent megtesz, hogy védence tisztességes eljárásban részesüljön. Sikerrel is jár, aminek komoly ára van, melyet nem csak ő, hanem egész családja szenved el: Amerika második legutáltabb emberévé válik. A film első órájában Tom Hanks és Mark Rylance színészi alakítása viszi hátán a filmet. A két karaktert zseniálisan felépítette a rendező, minden egyes megmozdulásuk magával ragadja az embert. Ebben az alkotásban a párbeszédeknek is kulcsszerepük van, melyek a fim gerincét adják. Az ügynök és a kém között kölcsönös tisztelet – talán barátság – alakul ki. Abelt egyre jobban megismerjük, és már nem csak Amerika ellenségeként tekintünk rá, hanem (festő)művészként is. Rendkívüli higgadtsággal válaszol az ügyvéd kérdéseire. A „maga nem fél?/ nem aggódik?” kérdésekre ártatlan, kimért tekintettel kérdezi vissza, hogy „használna”? Talán igaza is van, semmit nem oldunk meg azzal ha aggódunk és félünk.
A film második felében bekapcsolódik két újabb szál, és az izgalmak fokozódnak. Az egyik Francis Gary Powers, akinek az U2 kémrepülőgépét lelövik Szovjetunió területe fölött, és letartóztatják kémkedés vádjával. A másik Frederic Pryor, Berlinben tanuló amerikai egyetemista, akit egy, a berlini falnál történt incidenst követően a keletnémetek lecsuknak. James B. Donovanra hárul a feladat, hogy a fogolycserét nem hivatalos keretek között, Kelet-Berlinben hajtsa végre. Eredetileg a terv úgy szól, hogy Abelt Powersre kell cserélni, de közben Pryor ügye is a képbe kerül. Donovan a saját szakállára az egyetemistát is megpróbálja „haza” hozni, de nincs egyszerű dolga, egyszerre kell a németekkel és az oroszokkal is megegyeznie egy olyan országban ahol a saját élete sincs biztonságban.
A korabeli Egyesült Államokat, Kelet-Berlint és a fal építését bemutató képek lenyűgözőek. A díszletek majdnem hogy tökéletesek, és a moziban hirtelen a hidegháborúban találjuk magunkat. Janusz Kaminski fantasztikus operatőri munkával röpít vissza minket a múltba. A Kémek hídja ugyan nem egy akciófilm, mégis izgalmas, és végig fenntartja az érdeklődésünket. A karakterek precízen ki vannak dolgozva, és a párbeszédek is tartalmasak. Tom Hanks tökéletes választás volt Donovan szerepére. Egy olyan embert jelenít meg a vásznon, akinek Amerika sokat köszönhet, és embersége is példaértékű. James pontosan tudta, hogy mit is ér az emberi élet és ezt igyekezett is szolgálni az emberség, és az igazság precíz összehangolásával. Az ő élete a mai karrierista világunkban példaértékű lehet. Képes volt másokon, akár az ellenségein is segíteni, még akkor is ha önmaga és családja vallott kárt emiatt. A Kémek hídjában mégsem Tom Hanks alkotta a legnagyobbat, hanem Mark Rylance, aki Rudolf Albertet játszotta el. Az ő színészi teljesítményét Oscar-jelöléssel díjazták. A film egyik fő erénye az, hogy helyenként humorral oldja fel a feszültséget, így gördülékennyé válik a cselekmény, és az ember figyelme is mindvégig fennmarad. Spielbergnek szintén sikerült nagyot alkotnia, de a Kémek hídja ennek ellenére nem lesz olyan korszakalkotó film, mint például a már említett Ryan közlegény megmentése.
(Forrás: Címlapkép)
/Taki/
Színészi alakítás - 86%
Történet - 80%
Filmezzünk.hu - 85%
IMDB - 77%
82%
Article Tags: featured